Kandidáti:
-
program:
Ekonomika: Udržení finančně zdravého rozpočtu města tedy rozpočtu vyrovnaného. Účelné čerpání evropských fondů v rámci programovacího období 2014-2020,zejména na veřejně prospěšné a dlouhodobě udržitelné projekty. Zprůhlednit finance: město bude zveřejňovat smlouvy, zveřejňovat výdaje na dodávky zboží a služeb v souladu se současným trendem a v zájmu posílení transparentnosti nakládání s penězi z rozpočtu města. Vyhlašovat soutěže na využití veřejného prostoru, architektonické soutěže na úpravu veřejných prostor,budov a pozemků.
Bezpečnost: Podpoříme navýšení počtu příslušníků městské policie. Nadále rozvíjet městský monitorovací kamerový systém při respektování soukromí obyvatel. Prohlubovat spolupráci mezi městskou a státní policií. Nadále systematicky pokračovat v programu prevence kriminality. Převažující činností městské policie nesmí být vybírání pokut, ale prevence. Důsledná kontrola hygienických, požárních a dalších předpisů v domech pronajímaných obchodníky s nájmy na úkor peněz daňových poplatníků. Tlak na ústřední orgány státní správy k zrušení dávek na bydlení. Preferujeme návrat k původní dobrovolné veřejné službě -po odpracování určitého množství za měsíc (30 hod.) přídavek k sociálním dávkám – tlak na vládu. Podpoříme zvýšení výdajů na prevenci proti užívání drog zejména na základních školách a v jejich okolí.
Životní prostředí: Nadále zlepšovat stav ovzduší, zefektivnit MHD, zvýšit podíl cyklistiky ve městě – obslužnost úřadů, škol a dalších důležitých míst ve městě cyklisty.Zajištění výstavby podzemních kontejnerů na separovaný odpad a komunální odpad,aby zejména z center zmizely nevzhledné a hyzdící popelnice. Podpoříme případné snížení poplatku za svoz komunálního odpadu a rozšíření nádob na likvidaci bioodpadu na celém území města. Zlepšovat a zintenzivnit úklid a údržbu městské zeleně.
Doprava a cyklistika: Budeme i nadále usilovat o stavbu dálničního přivaděče resp. přeložky silnice I/13 na levém břehu Labe navazující na tzv. Vilsnickou spojku (viz. uvažované varianty při respektování závěrů z jednání s Děčínským forem) a na pravém břehu Labe uvažovanou trasou směr Manušice, které doporučí odborníci. Stop variantě tunelem pod Pastýřskou stěnou. Stejně tak budeme i nadále usilovat o realizaci plavebního stupně na Labi v Děčíně. Zajistíme opravu poškozených silnic ve městě intenzivním vyjednáváním s jejich správci. Budeme pokračovat v budování cyklostezek propojující jednotlivé části města i jednotlivé úřady, kulturní místa, … a cyklistické infrastruktury jakou jsou stojany kol, apod. Děčín musí být průjezdný i při vyšší hladině Labe a jeho přítoků, proto budeme nadále podporovat protipovodňová opatření chránící klíčová místa, která povodeň pravidelně ničí. Naší prioritou je zvýšení protipovodňových zábran na levém břehu Labe (ochrana sportovišť) ze stávajících Q-20 na Q-50.
Zdraví: Chceme město, ve kterém bude radost žít. Vytvoříme pro vás ve spolupráci řadu nových příležitostí k zábavě a aktivnímu odpočinku. Každý z Vás by měl mít v blízkosti svého domu místo, kde odpočívat. Proto plánujeme další stavby hřišť pro kolektivní sporty, renovaci městských parků, výsadbu zeleně a nově stezky v městských lesích pro horská kola. Budeme pokračovat v podpoře všech zdravotnických zařízení ve městě včetně nemocnice. V případě,že by současný majitel nemocnice její provoz omezoval, jsme připraveni jednat o jejím získání do vlastnictví města.
Školství: Pokračovat v opravách budov a modernizaci ZŠ a MŠ, v modernizaci školních a dětských hřišť včetně jejich zpřístupnění široké veřejnosti. Vytvoříme síť správců školních hřišť,kteří v koordinaci s řediteli ZŠ budou zajišťovat bezpečnost,organizaci a údržbu. Prioritou pak budou sídlištní školy – Boletice, Březiny, Bynov a Želenice. Podpoříme projekty zaměřené na volný čas dětí. Chceme, aby si mladí lidé mohli vybírat ze široké nabídky perspektivních studijních oborů. Chceme rozšíření vysokého školství v Děčíně včetně inženýrského resp. magisterského studia na ČVUT v našem městě. Budeme podporovat zařazení vědy a výzkumu pro zdejší pracoviště ČVUT.
Kultura: Zpestříme dění ve městě dalšími kulturními akcemi. Proč se omezovat pouze na městské slavnosti? Podpora kulturním zařízením města včele s městským divadle. Nadále podporovat dobrovolné spolky. Ve spolupráci rozšíříme spektrum možností používat a vyžívat vstupenku Děčín včetně informačních mobilních aplikací.Podpoříme obnovu bývalého „Kina Bažantnice“ v prostory pro pořádání kulturních a společenských akcí (koncerty,atd.).
Sport: Rozvíjet volnočasové aktivity pro děti i dospělé. Ve spolupráci zajistíme výstavbu nové sportovní haly pro florbal, korfbal,volejbal a další sportovní odvětví. Podporovat a udržet stávající soutěže pro basketbal, box, kopanou a hokej i výši dotací ostatním sportům. Opět budeme podporovat i méně tradiční aktivity, jako například návrat k závodům horských kol na Pastýřské stěně. Trvalá finanční podpora žákovskému resp. mládežnickému sportu.
Sociální oblast: Ze zakoupené budovy v Křešicích vytvoříme Azylový dům (přibývá potřebných).Jsme proti prodeji bývalého rekreačního areálu na Maxičkách. Dané zařízení včetně nádherného okolí se přímo nabízí pro revitalizaci a pro realizaci smysluplného projektu ve spolupráci veřejného a soukromého subjektu s cílem nabídnout tento co nejširší veřejnosti. Jsme připraveni opět nabídnout držitelům zlaté plakety MUDr. J. Jánského a občanům starším 70 let využití dopravy MHD za minimální náklady. Vytváření podmínek pro důstojné stáří našich seniorů považujeme za samozřejmé. Budeme podporovat vzdělávání seniorů v rámci univerzity třetího věku a dalších vzdělávacích aktivit.
Cestovní ruch: Potenciál města v této oblasti je velký a je ho potřeba začít ještě více využívat. Železnice, silnice, ale především vodní cesta Labe nabízí celou škálu záměrů pro samotnou turistiku, podnikání a především rekreaci. Podpora aktivit především místních podnikatelů by měla být pro příští 4 roky jednou z hlavních priorit včetně obnovy a údržby turistických cest a zařízení v obecních lesích (Kvádrberk a Pastýřák).
Spolupráce s podnikateli a zaměstnavateli: Město nemá podnikat, ale má vytvářet podmínky pro podnikání. Město svým jednáním nesmí překážet v tom nejlepším slova smyslu a naopak musí být připraveno pomáhat při prosazování rozumných podnikatelských záměrů, jejichž cílem je obstát na trhu v nelehké konkurenci. Podpoříme snížení místních poplatků za různé činnosti při záborech veřejného prostranství.Budeme nadále spolupracovat s podnikateli a zájmovými skupinami jako je např. Hospodářská komora či Hospodářská a sociální rada.
Transparentní řízení města a otevřený Magistrát: Vedle on-line přenosů z veřejného zasedání zastupitelstva města, které jsme prosadili již v březnu roku 2007 chceme opět realizovat on-line přenosy z jednání samotné Rady města. Zveřejňování obsahu projednávaných materiálu v rozsahu minimálně důvodové zprávy (při respektování zákona o osobních údajích) je pro nás samozřejmostí stejně jako spolupráce s neziskovými organizacemi. Chceme společné nákupy energií (elektřina,plyn) se zapojením občanů města (některé obce to již realizují a občané získávají velké slevy).Elektronické zadávání většiny veřejných zakázek. Udělování městských zakázek se musí stát ještě více veřejnou záležitostí. Celý proces i nadále bude možné sledovat na internetu, od vyhlášení tendru až po výběr dodavatele. Dostatek finančních prostředků do zanedbané údržby obecní infrastruktury. Územní plánování založené na rozumném a průhledném rozhodování pomocí veřejných soutěží o tom, kde a jak město v budoucnu rozvíjet. Poskytovat relevantní informace podnikatelům a dalším zájemcům o možnostech čerpání dotačních prostředků a zdarma poskytovat pomoc při získání financí z evropských fondů na jejich záměry v rámci programovacího období 2014 +. I nadále chceme pracovat s podněty a návrhy občanů získaných na pravidelných setkáních občanů s představiteli vedení města.