1. Omezili jsme hazard ve městě –Vyhláškou jsme výrazně omezili počet výherních hracích automatů v našem městě. Nyní jsou povoleny maximálně 4 přístroje na provozovnu a je omezena jejich doba provozu od 12.00 do 22.00 hodin. Místa, kde lze výherní hrací automaty provozovat, schvaluje rada města. Tímto opatřením zaniklo v Děčíně mnoho heren, zlepšila se bezpečnostní situace a městská policie může provádět na povolených místech efektivnější kontrolu pořádku.
2. Otevřeli jsme dvě nové mateřské školy – Řadu posledních let byl po zápisu do mateřských škol zaznamenán značný převis těch, kteří nebyli pro velký zájem přijati. Během tohoto volebního období jsme proto zřídili a otevřeli dvě mateřské školy, a to v ulici Thunská a Březová. Jejich celková kapacita je 84 míst, což v této chvíli v podstatě zcela řeší umístění našich dětí v mateřských školách.
3. Vysadili jsme ve městě 2 500 stromů a keřů – V rámci zastavěné plochy města jsme vysadili novou zeleň. Nejvíce vysazených dřevin je na ulici Teplická – Bynov. Jedná se o 58 stromů a 1670 keřů. Dalšími vybranými lokalitami jsou ulice Kamenická, Myslbekova, Prokopa Holého a Teplická – centrum. Celkem se jedná o 2 531 ks, z toho je 135 ks stromů a 2 396 ks keřů.
4. Zvládli jsme evropské dotace čistě a bez sankcí
Období 2010 – 2014 bylo ve znamení evropských dotací na projekty Integrovaného plánu rozvoje města. Vznikly nové stavby, jako je knihovna, sportoviště u škol či plavecký bazén. Byly modernizovány učebny, opravilo se jižní křídlo zámku a zámecké zahrady. Celkové náklady činily 512 milionů a z dotací se podařilo získat 487 mil. Odpovědnost za uvedené akce měl Ing. Valdemar Grešík jako manažer IPRM (Integrovaný plán rozvoje města). Město nebylo zatíženo žádnými sankcemi.
Z dotovaných projektů probíhá v současné době rekonstrukce domova pro seniory, připravuje se např. revitalizace prostoru před Billou na Tyršově ulici a úprava okolí zámecké sýpky a zámeckého nádvoří.
5. Zprůhlednili jsme veřejné zakázky
Už žádné neprůhledné zakázky zadávané bez výběrového řízení vybraným firmám! V současnosti soutěžíme zakázky nad 50 tis. Kč v otevřeném výběrovém řízení. Veškeré informace o uchazečích, cenách a vybraných firmách můžete kdykoliv zjistit na stránkách magistrátu – https://zakazky.mmdecin.cz/.
6. Opravujeme domov pro seniory – Přestože předchozí garnitura nenašla způsob, jak zapojit opravu Domova pro seniory do rozvojových plánů města, nám se podařilo najít možnosti, jak tyto zdroje čerpat. Roky připravovaný záměr právě teď probíhá. Po skončení stavebních prací budou mít senioři k dispozici modernizovanou budovu, která bude důstojným místem pro jejich stáří.
7. Dokončili jsme opravu zámku a obnovili zámecké zahrady – Asi nejvýznamnějším projektem bylo dokončení opravy zámku a zámeckých zahrad. Otevřením zahrad se pro obyvatele Děčína i turisty zpřístupnily dosud neznámé prostory tvořící oázu klidu a odpočinku. Zámek se stal nejnavštěvovanější památkou Ústeckého kraje.
8. Podpořili jsme rozvoj cestovního ruchu – Děčín posiluje svou roli centra cestovního ruchu kraje, zlepšila se propagace a informovanost návštěvníků, funguje turistický portál www.idecin.cz, nově provozujeme dvě informační centra. Otevřela se nová cyklostezka ve směru na Ústí nad Labem, podpořili jsme cyklokemp, opravu komunikace na Pastýřskou stěnu a novou lezeckou trasu „via ferrata“. Lépe funguje provoz restaurace na Pastýřské stěně i přívoz v Dolním Žlebu. Snažíme se rozvíjet spolupráci s podnikateli v cestovním ruchu.
9. Zahájili jsme revitalizaci Podmokel – Ve spolupráci s Českou komorou architektů jsme se zasadili o vyhlášení architektonické soutěže na obnovu historické části Podmokel. Nyní máme již k dispozici první část projektové dokumentace – studii, která nám ukazuje směr, jakým by se měla obnova Podmokel ubírat. Již v letošním roce pak dojde k celkové rekonstrukci prostoru městského tržiště.
10. Pomohli jsme vytvářet pracovní místa – Město díky naší snaze vytvořilo Středisko městských služeb, které desítkám lidí ročně nabídlo práci při opravách a úklidu města s využitím dotací z EU a od Úřadu práce. Pomohli jsme investiční zóně v areálu Armexu, dále pak Consteliu při směně pozemků, které jsou potřebné pro vznik nové výrobní haly. Byla vytvořena strategie města Děčín na podporu podnikání, která umožňuje lepší kooperaci města při investičních záměrech firem.
A co dál?
1. Opravíme školy v okrajových částech města – Školy panelového typu byly desítky let obvyklým řešením situace na městských sídlištích. Velké prostory, ploché střechy, mnoho oken – to vše je dnes činí těžko udržovatelnými objekty. Chceme postupně za pomoci dotačních titulů zateplit a kompletně zrekonstruovat všechny školy v okrajových částech Děčína. V současné době už se připravují projekty na dvě z nich.
2. Podporujeme město příznivé rodinám – Vytvořili jsme dokument, Koncepci prorodinné politiky města Děčín na období 2014 – 2018, který na základě analýz a spolupráce s řadou subjektů formuluje opatření pro zlepšení rodinného klimatu ve městě. Cílem je udělat všechno pro to, aby se město chovalo co nejlépe k rodinám. Mysleli jsme na všechny fáze jejich vývoje i na oblasti, které můžeme ovlivnit.
3. Zvýšíme bezpečnost ve městě, podpora řešení k jejímu zajištění – Podpoříme projekty k zajištění bezpečnosti, aby se občané cítili ve městě příjemně a bezpečně. Ve spolupráci s Úřadem práce například zapojíme nezaměstnané do kontroly veřejného prostranství, parků, dětských hřišť a tím je opětovně zapojíme do pracovního procesu.
Budeme pokračovat v úspěšných programech – podporou nízkoprahových zařízení pro děti a mládež, asistentů prevence kriminality, mentoringu. Budeme dále omezovat a zakazovat hazard. Cílem je snížení nevhodného chování, které se váže k některým hernám.
4. Posílíme Městskou policii a zvýšíme její profesionalizaci – Posílíme Městskou policii Děčín tak, aby zasáhla na více místech s ohledem na rozlehlost Děčína. Ke zvýšení pocitu bezpečí občanů Děčína pomůže její včasný zásah při problémech a přítomnost na více místech. Udržíme městský monitorovací kamerový systém pro větší bezpečnost občanů při respektu k soukromí.
5. Podpoříme amatérský sport – Děčín je často vnímán jako nesportovní město, většina lidi zná jen basketbalový či hokejový klub. Ano, jsou tu dva sporty, které nás zastupují na profesionální úrovni, nicméně tu máme řadu amatérských sportovních klubů, týmů nebo volnočasových kroužků, které si zaslouží minimálně stejnou pozornost a podporu jako ty profesionální. Chceme využít obrovský potenciál města, stát se skutečným sportovním střediskem pro sportovce i širokou veřejnost. Máme zde spousty krásných hal, hřišť, sportovišť či cyklostezek. Naším cílem je koordinace mezi těmito sportovišti a sportovními kluby. I nadále podporujeme budování cyklostezek, cyklotras a ploch vhodných pro bruslaře a cyklisty v návaznosti na stávající síť.
6. Město bezpečné pro chodce a cyklisty – Bezpečné prostředí je nezbytné pro pěší, cyklistickou i motorovou dopravu. Podpoříme rozvoj vnitroměstských cyklotras, propojujících obytné části Děčína s turistickými cyklostezkami. Budeme pokračovat v opravách chodníků s důrazem na jejich přizpůsobení vozíčkářům, seniorům i rodičům s kočárky. Na kritických místech budeme dopravu korigovat světelnou signalizací, přechody a dalšími bezpečnostními opatřeními.
7. Budeme usilovat o omezení tranzitní dopravy městem – Usilujeme o vymístění tranzitní kamionové dopravy z centra města (= té, která Děčínem pouze projíždí, aby si zkrátila trasu neplacenými úseky) – vedeme intenzivní jednání o dořešení komplexní dopravní situace v návaznosti na dopravní koncepci Ústeckého kraje, budeme hledat zajištění prostředků na výstavbu přivaděčů a odlehčovacích tras – přivaděč k D8 (tzv. zelenou variantou) a Folknářská spojka.
8. Posílíme roli města jako centra cestovního ruchu kraje – Chceme i nadále rozvíjet spolupráci s místními podnikateli při propagaci města a regionu. Budeme rozvíjet informačních systémy turistického portálu, vstupenky Děčín a mobilních informačních aplikací, podpoříme zavedení platebního systému „místní karta“ i s možnostmi využití pro turisty. Podpoříme vznik expozice pro návštěvníky na zadokolesovém remorkéru Beskydy, ve spolupráci se státem se budeme snažit dořešit infrastrukturu břehů v Děčíně pro rekreační a osobní plavbu.
9. Opravíme chodníky a další městský majetek – V následujícím období se zaměříme na opravy a údržbu městských chodníků, silnic a dalšího městského majetku tak, abychom postupně zlepšili jejich stav a zastavili narůstající vnitřní dluh našeho města. Pravidelnou údržbu majetku chápeme jako způsob předcházení většího poškození.
Zaměříme se na lepší koordinaci oprav prováděných jinými subjekty (plynárny, telekomunikační společnosti atd.) ve městě tak, aby se snížila doba a množství oprav a nedocházelo k opakovanému omezení a obtěžování občanů města.
10. Transparentní radnice Podpoříme zveřejňování veškerých materiálů (vyjma osobních údajů) projednávaných zastupitelstvem města na webu magistrátu. Naší snahou je zavést interaktivní přístup k rozpočtu města a zveřejňování veškerých smluv, které město uzavírá.
11. Energeticky úsporné město Velkým problémem v dnešní době je spotřeba energií, jejich hospodárné využívání i získávání, a to jak v domácnostech a podnicích, tak i v obcích a městech. Chceme v našem městě revizi na základě auditu veřejného osvětlení a omezit tak světelný smog, budeme podporovat smysluplné odpadové hospodářství včetně kompostování odpadu z veřejné zeleně a bioodpadu z domácností, budeme pokračovat v energetických úsporách veřejných budov ve správě města zlepšením tepelných obálek budov a výměnou výplní a budeme podporovat výměnu starých tepelných zdrojů.