Děčínské fórum je opakovaně dotazováno, jak to nyní vypadá s přivaděčem – novostavbou přeložky silnice I/13. Proto jsme pro Vás připravili malé shrnutí.
V tuto chvíli stát, tedy Ředitelství silnic a dálnic prosazuje variantu „tranzit centem – Pastýřská“. Na krajském úřadu aktuálně posuzují vliv této varianty na životní prostředí, tzv. EIA. S touto variantou však nesouhlasí Děčín. Není snad jediný patriot, který by si přál průjezd kamionů středem města, narušení skalní dominanty Pastýřské stěny s turisticky atraktivní ferratou a Nebíčkem. Zničení výhledu na zámek, faktického přetnutí města ve dví atd. Proto naši zastupitelé napříč všemi politickými stranami v minulém roce odsouhlasili usnesení, že s touto variantou Děčín nesouhlasí a žádají, aby stát tuto variantu nahradil jinou, která vzejde ze studie proveditelnosti.
Zároveň se v Děčíně začalo pracovat na nalezení vhodnější varianty, která by byla šetrnější k lidem, městům, CHKO a přitom dopravně výhodná. S úmyslem pak tuto zanést do územních plánů města Děčína, Jílového i Ústeckého kraje. Utvořila se skupina politiků z obou měst, podnikatelů, zástupců autodopravců, ochránců přírody a aktivních občanů. V této skupině bylo domluveno posouzení dvou variant. Varianty zlepšení silnice „E442“ podél Labe, jejímž rozšířením na v zahraničí běžné uspořádání 2+1 (střídavě v jednom směru dva pruhy a v opačném jeden) a varianty „Zelené“ vedoucí po volných loukách za Děčínem a tunelem k Hornímu Jílovému.
Avšak těsně před zadáním této studie se v Děčíně vyměnila politická reprezentace. Nová pak přišla s požadavkem na doplnění této studie o posouzení ještě jedné varianty. Chrochvicko – bynovské, které se také říká „upravená Chrochvická“ nebo také „Chrochvická 2012“.
V Chrochvicích začíná pět různých variant přivaděče. Pojďme si proto představit tuto Chrochvicko – bynovskou. Ta nepřímo navazuje na Vilsnickou spojku. Jak její název napovídá, začíná pod želenickým sídlištěm, kde zasahuje do Chrochvic. Dále stoupá čtvrtí Popovice a dotýká se městské části Krásný Studenec. Zde kvůli zachování krajinného rázu, v sedle mezi Popovickým vrchem a Kloboukem, vstupuje do 840 m dlouhého tunelu. Před Horním Oldřichovem z tunelu vystupuje a vede těsně vedle domů, příkrým klesáním pod železniční trať k Bynovu. Na krátkém úseku od údolí Labe vystoupá o 134 výškových metrů, aby ihned ještě na území Děčína většinu při klesání do údolí Jílovského potoka ztratila. O to nepříjemnější je, že stoupání i klesání je vždy v kontaktu s městskou zástavbou. Tato varianta v jílovském údolí pokračuje pod železniční tratí „Kozí dráhy“ podél zástavby obytných domů přes Martiněves do Jílového a dále pak k dálnici D8.
Tato varianta by v Děčínské části od hluku ulevila 5.613 osobám bydlícím převážně poblíž ulice Teplická. Ale naopak hlukem způsobeným auty při stoupání a klesání by zasáhla 6.403 osob bydlících u této přeložky. U emisí zplodin je situace obdobně špatná. Všem těmto našim sousedům by výrazně klesla kvalita života. Předpokládá se, že u těchto městských částí by došlo výraznému zhoršení životního prostředí, snížení ceny nemovitostí, což by vedlo k odstěhování ekonomicky aktivního obyvatelstva. Na území cca ¼ Děčína by touto stavbou byly znehodnoceny rozvojové a oddychové plochy.
„Chrochvicko – bynovská“ varianta je v Děčínské části (do km 3,854 km) totožná s již dříve posuzovanou variantou „Chrochvickou VA“ u které Ministerstvo životního prostředí v roce 2008 konstatovalo, že: „z hlediska vlivu na životni prostředí a veřejné zdraví je NEPŘIJATELNÁ“. Jen velmi těžko si jde představit, že by tato průtahová varianta novým posouzením vlivu na životní prostředí prošla. Nepřímo je tato skutečnost přiznávána i Ministerstvem dopravy, když tuto variantu označuje jako „referenční“.
Nesouhlas s touto „Chrochvicko – bynovskou“ variantou vyslovilo v dubnu 2013 i město Jílové, s konstatováním, že: „Negativní vliv při realizaci této varianty by byl ještě větší, než stávající stav. Silnice je v Jílovém přeložena v některých místech pouze o několik desítek metrů a probíhá zde souběžně se stávající silnicí I/13. Prakticky v celém úseku nastává paradoxní situace, kdy obytná zástavba se ocitá mezi dvěma silnicemi I/13. Navíc tyto silnice jsou od obytné zástavby v některých úsecích skoro stejně daleko, nebo je přeložka dokonce blíž.“
Vraťme se ale k studii jako celku. V polovině května předložil zpracovatel průběžné výsledky a pracovní skupinu informoval, že varianta „E442“, „Zelená“ a konečně i „Chchrochvicko – bynovská“ jsou technicky proveditelné, realizovatelné v parametrech ČSN. Záleží tedy na upřednostnění dalších jednotlivých kritérií, jako je cena, vliv na CHKO apod. Přehled těchto kritérií se zpracovává. Konečné výsledky budou do dvou měsíců. Do té doby Vám podrobněji představíme i variantu „E442″ a variantu „Zelenou“.