Přeložka Děčín – Manušice /červeně/ je zanesena v krajských územních plánech Ústeckého i Libereckého kraje tzv. ZUR, avšak není podrobně rozkreslena a neprošla posouzením vlivu na životní prostředí tzv. EIA. Má řadu dalších problémů. Předně na svém východním konci u České Lípy (Manušic) navazuje na doposud neexistující západní obchvat České Lípy /zeleně/, který má být uveden do provozu až v roce 2022. Také přeložka I/13 v této variantě musí být budována převážně „na jeden zátah“, bez etap, což je stavebně velmi problematické.
Zároveň však na současné I/13 (Děčín-Česká Kamenice), nehledě na jiné okolnosti, se připravuje stavba Folknářské spojky (cena 1,496 mld.) a obchvat Markvartic (cena 0,414 mld). Ředitelství silnic a dálnic přišlo s myšlenkou tyto stavby zkombinovat a vést přeložku I/13 severní cestou. Proto v polovině roku 2015 zadalo u společnosti AF-CityPlan studii „I/13 Děčín – Nový Bor, optimalizace vedení trasy, technickoekonomická studie“. Tato studie srovnala ekonomické, uživatelské i ekologické náklady na pět kombinací staveb a přepočítala je na koruny. Například se jednalo o výpočet zprovoznění pouze Folknářské spojky a obchvatu Markvartic, dále pak varianty výstavby Folknářské spojky, obchvatu Markvartic a jižní varianty nebo dále pouze Folknářské spojky a jižní varianty či pouze severní varianty.
Pro zajímavost zmíníme dvě základní varianty:
1) Děčín – Markvartice – Volfartice – Manušice je dlouhá 25,76 Km a její cena stavby včetně rizik činí 3,849 mld. Kč (v cenách roku 2014) resp. 3,374 mld. Kč (bez obchvatu Huntířova)
2) Děčín – Benešov nad Ploučnicí – Velká Bukovina – Manušice je dlouhá 22,54 Km a její cena stavby včetně rizik činí 3,853 mld. Kč (v cenách roku 2014)
Ze všech propočtů pak vyšlo, že dopravně bude o trochu vytíženější varianta přes Benešov nad Ploučnicí, stejně tak je to trasa kratší s mírně kratšími dojezdovými časy. Zároveň však je tato varianta o něco dražší.
Studie závěrem doporučuje realizovat variantu Děčín – Benešov nad Ploučnicí – Manušice a případně ještě k ní doplnit Folknářskou spojku.
O Folknářské spojce se mluví roky, avšak doposud není zanesena v územním plánu města Děčín, ani není podrobně projektována. V prosinci tohoto roku se začala, ve dvou variantách /tmavě modře/, projednávat v procesu EIA, tedy zda její výstavba bude mít vliv na životní prostředí. Hrubý odhad jejího zprovoznění je rok 2023, přeložky I/13 Děčín – Manušice pak rok 2033.
Studie v hodnotě 1.139.094,-Kč ke stažení: ZDE